What's new

Drunken russian diplomat arrested by dutch police

Thanks for clarifying what really happened. I cant believe these kinds of things are happening in Europe. The EU is in a downward spiral. Its time for the UK to pull out of the EU.

Guys , relax, the Netherlands have brought official apology and admitted that violated the Vienna Convention .
Meanwhile, Russia 's chief sanitary doctor Onishchenko warned that might block the importation of tulips and dairy products due to the uncertainty as to the proper quality of Dutch goods .
A Europe in general do not care for international law. Thay planted the first board with the president of Ecuador on board. And now this - police broke into the house of diplomat without for presentation of police documents, beat him in front of the children , despite the fact that he showed a diplomatic passport , was taken to the police station and left only a few hours, and they even do not explain the reason for the arrest.
 
Thanks for clarifying what really happened. I cant believe these kinds of things are happening in Europe. The EU is in a downward spiral. Its time for the UK to pull out of the EU.


Relax, nothing new under the sun, this is happening since forever :smart:

Btw, Flamer is Romanian, he can speak the language (and I doubt you can find a Saudi that can), he is just a tad hostile towards russians :ashamed:
 
Relax, nothing new under the sun, this is happening since forever :smart:

Btw, Flamer is Romanian, he can speak the language (and I doubt you can find a Saudi that can), he is just a tad hostile towards russians :ashamed:

Ashamed ? :what:

Orice roman trebuie sa adopte o astfel de pozitie fata de rusi,e o datorie morala fata de stramosii nostrii cat si un lucru logic avand in vedere actuala situatie geopolitica a tarii noastre si legaturile cu Moldova.;)

Pro rus=Anti roman.
 
I would see more drunks in a month in Russia then in a lifetime in the USA.
 
Ashamed ? :what:

Orice roman trebuie sa adopte o astfel de pozitie fata de rusi,e o datorie morala fata de stramosii nostrii cat si un lucru logic avand in vedere actuala situatie geopolitica a tarii noastre si legaturile cu Moldova.;)

Pro rus=Anti roman.

Not really, you views are your own- mine can be characterized as "very circumspect" when in comes to Russia

Nu sunt de acord, parerea mea e ca nu obtinem nimic in felul asta - vrem nu vrem, avem o ditamai tara lanaga noi, care detine inca destul influenta in Moldova, si care nu o sa dispara brusc de pe fata pamantului
Mai corecta ar fi o relatie deschisa, fara ostilitati inutile si cu mai multe demersuri diplomatice ... si multe precautie :)
Iar important e ca Vostok (sau ceilalti rusi de pe aici) nu sunt neaparat responsabili de politica Rusiei in privinta Moldovei, asta e ceva secundar pentru ei.

Edit: a, inca ceva: am suferit mai mult de pe urma turcilor decat de pe urma rusilor, crezi ca ar trebui sa adoptam o astefel de pozitie fata de orice turc? sau ungur? sau bulgar?
 
Not really, you views are your own- mine can be characterized as "very circumspect" when in comes to Russia

Nu sunt de acord, parerea mea e ca nu obtinem nimic in felul asta - vrem nu vrem, avem o ditamai tara lanaga noi, care detine inca destul influenta in Moldova, si care nu o sa dispara brusc de pe fata pamantului
Mai corecta ar fi o relatie deschisa, fara ostilitati inutile si cu mai multe demersuri diplomatice ... si multe precautie :)
Iar important e ca Vostok (sau ceilalti rusi de pe aici) nu sunt neaparat responsabili de politica Rusiei in privinta Moldovei, asta e ceva secundar pentru ei.

Edit: a, inca ceva: am suferit mai mult de pe urma turcilor decat de pe urma rusilor, crezi ca ar trebui sa adoptam o astefel de pozitie fata de orice turc? sau ungur? sau bulgar?

Demersurile diplomatice si precautia sunt pentru politicieni,nu am zis niciodata sa ne inchidem ambasada de la Moscova si sa latram la ei inutil,a la Basescu,asta da,e prostie si dovedeste o crasa incoerenta.Aici insa vorbim de omul de rand,romanul de pe strada,ca mine.Sa-mi spui mie,om cu bunic deportat in 45' si de care nu stim nici acum nimic si bunica fugita de pe meleagurile ei stramosesti din Basarabia in 40' ,ca ar trebui sa am o parere conciliatorie si o relatie deschisa fata de aceste bestii bolsevice este o jignire !

Ai citit posturile lui vostok ? E un propagandist de 2 lei al carui erou e Stalin si nu vede nimic gresit in politica trecuta si actuala a Rusiei.Bulgarii,ungurii,turcii sunt la timpul trecut,istoria e plina de lucruri nasoale pentru poporul nostru,rusii sunt o rana deschisa si dureroasa,problema Basarabiei e activa mai ales din cauza Rusiei.

Cand imi dai "thumbs down" pentru comentariile mele anti rusesti ar trebuii sa te gandesti la ce ti-am spus aici,nu-mi pot si nu vreau a-mi schimba opiniile,ar insemna sa scuip pe mormantul bunicului meu si sa inchid ochii la suferinta bunicii mele,si ca ei sunt mii de romani.Sa mai discutam si de tezaur ?:undecided:

Ma indoiesc ca de pe urma turcilor,ungurilor,bulgarilor am patit asa ceva in istoria moderna :

http://romaniidinkazahstan.info/

Spune-le si lor ce atitudine civilizata trebuie sa avem fata de betivii moscoviti.
 
Demersurile diplomatice si precautia sunt pentru politicieni,nu am zis niciodata sa ne inchidem ambasada de la Moscova si sa latram la ei inutil,a la Basescu,asta da,e prostie si dovedeste o crasa incoerenta.Aici insa vorbim de omul de rand,romanul de pe strada,ca mine.Sa-mi spui mie,om cu bunic deportat in 45' si de care nu stim nici acum nimic si bunica fugita de pe meleagurile ei stramosesti din Basarabia in 40' ,ca ar trebui sa am o parere conciliatorie si o relatie deschisa fata de aceste bestii bolsevice este o jignire !

Ai citit posturile lui vostok ? E un propagandist de 2 lei al carui erou e Stalin si nu vede nimic gresit in politica trecuta si actuala a Rusiei.Bulgarii,ungurii,turcii sunt la timpul trecut,istoria e plina de lucruri nasoale pentru poporul nostru,rusii sunt o rana deschisa si dureroasa,problema Basarabiei e activa mai ales din cauza Rusiei.

Cand imi dai "thumbs down" pentru comentariile mele anti rusesti ar trebuii sa te gandesti la ce ti-am spus aici,nu-mi pot si nu vreau a-mi schimba opiniile,ar insemna sa scuip pe mormantul bunicului meu si sa inchid ochii la suferinta bunicii mele,si ca ei sunt mii de romani.Sa mai discutam si de tezaur ?:undecided:

Ma indoiesc ca de pe urma turcilor,ungurilor,bulgarilor am patit asa ceva in istoria moderna :

Românii din Kazahstan

Spune-le si lor ce atitudine civilizata trebuie sa avem fata de betivii moscoviti.

Da, acum iti inteleg atitudinea. Eu n-am nimic personal cu ei, am avut bunicul prizonier in Siberia din '44, dar era razboi..aia era treaba...in rest, toata lumea merge pe interes, si noi am tras paiul ala mai scurt, ca ne-am ales cu ei ca vecini.
Apropo, nu-ti dau "thumb down" pt comenturi, nici mie nu-mi plac ca popor (individual sunt ok, din ce am cunoscut eu), dar nici n-am motivele tale :)

De acord cu restul..si vostok am impresia ca e genu ala pe care il avem si noi, aia de il regreta pe ceausescu :)

@ Sorry for the off-topic, non-english discussion
 
Da, acum iti inteleg atitudinea. Eu n-am nimic personal cu ei, am avut bunicul prizonier in Siberia din '44, dar era razboi..aia era treaba...in rest, toata lumea merge pe interes, si noi am tras paiul ala mai scurt, ca ne-am ales cu ei ca vecini.
Apropo, nu-ti dau "thumb down" pt comenturi, nici mie nu-mi plac ca popor (individual sunt ok, din ce am cunoscut eu), dar nici n-am motivele tale :)

De acord cu restul..si vostok am impresia ca e genu ala pe care il avem si noi, aia de il regreta pe ceausescu :)

@ Sorry for the off-topic, non-english discussion

Oricum,ce fac aici e si din amuzament,ii iau putin peste picior,nu e greu sa-ti dai seama ca uneori exagerez doar de dragul de a-i vedea cum fac ca un pepsi.Apropos frecventezi romilitary,blogul? Daca esti aici,ma gandesc,ca, la fel ca si mine,esti interesat de ce se intampla cu armata...bine ,sau mai grav,la noi,lipsa ei :hitwall:
 
Maybe the guy did not drink his vodka for long !!! suddenly got it in Diplomatic bag and went Beserk !!!!!
 
Dutch diplomat beaten in Moscow by unknown assailants | Reuters

Dutch diplomat beaten in Moscow by unknown assailants

MOSCOW | Wed Oct 16, 2013 6:15am EDT

(Reuters) - A Dutch diplomat was beaten up in his Moscow flat by unknown intruders, a week after Russia complained one of its envoys had been assaulted at his home in the Netherlands, the Dutch foreign ministry said on Wednesday.

The ministry said it would ask Russia to explain the incident - both reported attacks came at a time when Moscow and The Hague are already at odds over Russia's detention of Greenpeace activists, including two Dutch citizens.

The Dutch diplomat said attackers broke into his apartment late on Tuesday, hit him and drew a heart containing the letters LGBT (lesbian, gay, bisexual, and transgender) on his wall, a Russian police source told Russian news agency Interfax.

He was slightly wounded and Russia's ambassador to the Hague had been summoned, Dutch Foreign Minister Frans Timmermans said in a post on Facebook. Dutch Prime Minister Mark Rutte told journalists the incident was "very serious".

Russia's foreign ministry expressed regret over the attack and said it would track down the culprits.

Dutch politicians urged their king to cancel a visit to Russia, planned for next month, in protest, while lawmaker Sjoerd Sjoerdsma labeled 2013 a "disaster year" for Russian-Dutch relations.

"DISASTER YEAR"

A week ago, the Dutch foreign minister apologized to Moscow for the detention of a Russian diplomat in The Hague, saying the envoy's right to diplomatic immunity had been violated.

Moscow said attackers had entered the diplomat's home, beat him with a police baton and illegally detained him for several hours over the previous weekend.

Earlier this month, the Netherlands launched legal proceedings against Russia, saying it had unlawfully detained activists on board a Dutch-registered Greenpeace ship who were protesting against oil drilling in the Arctic.

Russia arrested 30 activists, including two Dutch citizens, and charged them with piracy, which carries a jail sentence of 15 years.

Russian President Vladimir Putin visited Amsterdam in April and was met by gay rights activists waving pink and orange balloons to protest against Russia's treatment of homosexuals.

(Reporting by Thomas Grove, Alessandra Prentice in Moscow and Sara Webb and Anthony Deutsch in Amsterdam; Editing by David Brunnstrom)
 

Back
Top Bottom