What's new

Turkish Discussion Thread

Status
Not open for further replies.
Faiiller tutuklaninca intikam alinmis mi oluyor olay bu mu dur yani?

Savas'tan mi korkuyorsun? Savas olacaksa, herkez görevini yapar, ölüm varsa, ölürüz..

Yok oyle bir zihniyet artik. Milletin aptalligi yuzunden mi ben savasa gidecem? ABD ve Israil icin mi kendi canimi ortaya atacam? Umrumda bile degil. Boyle Cumhuriyet olacaksa hic olmasin daha iyi.

Yok oyle bir zihniyet artik. Milletin aptalligi yuzunden mi ben savasa gidecem? ABD ve Israil icin mi kendi canimi ortaya atacam? Umrumda bile degil. Boyle Cumhuriyet olacaksa hic olmasin daha iyi.

Ya artik Haberde Sehit haberi felan duyunca Insan üzülmüyor bile ,BIKTIK YANI.

Sayin Allienoz,

Je parle français, j'apprends le français dans l'institut français à Istanbul, le français n'est une belle langue. Cevap: Tout dépends des goûts des personnes, pour certains, c'est une belle langue, pour d'autres, non.

La langue française peut etre pour des personnes romantique, mais elle est primitive. Pourquoi? Parce quo Les nomes des chiffres et articles Sont complique.

Türkçe devam ediyorum: bir dili üstün kılan özelliklerin başında fiiller ve sayı sistemi gelir. Fransizin Quatre-vingt-dix dediğine Türk kısaca doksan diyebiliyor. Atası olan Latince'de dahi nonaginta gibi kısa bir kelimedir. Fiiller tüm Hint Avrupa dil ailesinde olduğu gibi eklemeli değil tamlamalıdır. Artikellere değinmiyorum bile bir kelimeyi ifade etmek için onun artikelini ezberlemek zorunda olmak ayrı bir çiledir.

La langue française peut etre pour des personnes romantique, mais elle est primitive. Pourquoi? Parce quo Les nomes des chiffres et articles Sont complique.

Türkçe devam ediyorum: bir dili üstün kılan özelliklerin başında fiiller ve sayı sistemi gelir. Fransizin Quartz-vingt-dix dediğine Türk kısaca doksan diyebiliyor. Atası olan Latince'de dahi nonaginta gibi kısa bir kelimedir. Fiiller tüm Hint Avrupa dil ailesinde olduğu gibi eklemeli değil tamlamalıdır. Artikellere değinmiyorum bile bir kelimeyi ifade etmek için onun artikelini ezberlemek zorunda olmak ayrı bir çiledir.

Su an fransizlarin kullandigi sayi sistemi, gerçek fransizca degildir, belçikalarin ve Kanadalilarin (Quebec) fransizcasi daha saglam.. Mesela:

90 = Quatre vingt-dix (Fransiz fransizcasi) = Doksan (Türkçe) = Nonante (Belçika fransizcasi)
70= Soixante-dix (Fransiz fransizcasi) = Yetmis (Türkçe) = Septante (Belçika fransizcasi)

Sayin Alienoz: Kanimca, Fiil ne kadar zor ise, dil o kadar derindir. Arapça'nin fiileri biraz zordur, geçmis, su an ve emir fiileri vardir, gelecek fiileri ise su an fiileri ile kullanilir. Arapça çok derin bir dil diyebiliriz.

Su an fransizlarin kullandigi sayi sistemi, gerçek fransizca degildir, belçikalarin fransizcasi daha saglam.. Mesela:

90 = Quatre vingt-dix (Fransiz fransizcasi) = Doksan (Türkçe) = Nonante (Belçika fransizcasi)
70= Soixante-dix (Fransiz fransizcasi) = Yetmis (Türkçe) = Septante (Belçika fransizcasi)

Sayin Alienoz: Kanimca, Fiil ne kadar zor ise, dil o kadar derindir.

Bu dediğinize göre Türkçe, derin bir dildir. Farsça ise basit bir dildir. :)

Belçika Fransızcası, gördüğüm kadarıyla Latinceye daha yakın. Teşekkür ederim bilgi için.

Alienoz_TR

Sen kac tane dil biliyorsun?

Harfiyen katiliyorum amma velakin karsilik verilmez ise bu tur saldirilar artar devam eder.

Abicim şöyle söyliyim. Şimdi 9 kişiyi tutukladık değil mi ? Sen bana El-Muhaberata bağlı bu grubun. Önümüzde ki ay yeni bir bombalı saldırı yapıp 100 tane vatandaşımızı katletmeyeceğinin garantisini verebilir misin ? Benim devletimin vatandaşlarının güvenliğini sağlaması gerekir, bunun içinde bu grup her nerde ise oraya gidilip, imha edilmesi gerekir. Yok devlet bunu yapamıyosa, benim güvenliğimi sağlamıyosa, devlette olmasın zaten, kabile gibi yaşayalım.

patlamada-dehset-veren-ayrinti-3275209.Jpeg

Bu arada dikkatinizi çekerim, bu resim gerektiğinden çok daha az ilgi görüyor. Birkaç saat önce gazeteciler, Muammer Güler'e de sordu ama hemen geçiştirdi.

Yayın yasağının sebebi bile olabilir diye düşünüyorum ben...

Abicim şöyle söyliyim. Şimdi 9 kişiyi tutukladık değil mi ? Sen bana El-Muhaberata bağlı bu grubun. Önümüzde ki ay yeni bir bombalı saldırı yapıp 100 tane vatandaşımızı katletmeyeceğinin garantisini verebilir misin ? Benim devletimin vatandaşlarının güvenliğini sağlaması gerekir, bunun içinde bu grup her nerde ise oraya gidilip, imha edilmesi gerekir. Yok devlet bunu yapamıyosa, benim güvenliğimi sağlamıyosa, devlette olmasın zaten, kabile gibi yaşayalım.

Bu iktidar, ic guvenligi sagliyamdigi halde kalkip diger ulkelerin ic siyasetine karisip muhalefeti silahlandirdi. O silahlanan muhalefet ise binlerce masum Suriyeli vatandasini katletti. Bu zivanadan cikmis, ne idugu belirsiz grup, hem Suriye hem Turkiye icin tehdit olusturuyor. Cunku bunlarin gozlerinde insan degeri diye birsey yok.

Anlatabildim mi simdi neden boyle tavir sergiledigimi?

Bu arada dikkatinizi çekerim, bu resim gerektiğinden çok daha az ilgi görüyor. Birkaç saat önce gazeteciler, Muammer Güler'e de sordu ama hemen geçiştirdi.

Ben pek bisey goremedim? Aydinlatabilirmisin bizi..

Elini mi Baglamislar ?

Elini mi Baglamislar ?

Evet, bakır telle patlayan araca bağlı.

Bu korkunç ayrıntı, herkesin unuttuğu bir başka korkunç ayrıntıya benzerliğiyle dikkat çekiyor. Geçtiğimiz Ağustos'ta dünya basınına yansımıştı: ÖSO çeteleri, ellerindeki tutsakları araçlara bindirip intihar saldırısında kullanıyordu. Esirleri otomobile kilitleyip intihar saldırıların kullanmak, ÖSO'nun taktiği olarak o dönemden beri biliniyor.

New York Times ile BBC televizyonunun duyurduğu habere göre, ÖSO çeteleri, esir aldıkları bir Esad yanlısını, "esir değişimi yapacağız" diye kandırarak bir otomobile bindirmişler ve Suriye ordusu kontrol noktasına sürmesini istemişlerdi. Ne olayı izleyen muhabirin ne otomobili süren esirin, otomobilde bombalar bulunduğundan haberi vardı. Sonunda, otomobil teknik bir nedenle patlamayınca, militanlar New York Times muhabirine durumu açıklamışlardı. BBC haberini, "bu kuşkusuz bir savaş suçu" sözleriyle bitiriyordu.

Benim Hic Hosuma gitmedi Zaten Türkiyenin bu Muhaliflere Yardimi.

Bence bir Yardim edilecekse bizim Ordunun girmesi gerekirdi.

Öyle de Sehit veriyoruz ,böylede ,en azindan bir nevi Kontrol elimizde olurdu ,her ne kadar Savasa karşı olsamda :)

Status
Not open for further replies.

Back
Top Bottom